Τρίτη 26 Απριλίου 2016

ΓΙΑ ΕΒΔΟΜΗ ΦΟΡΑ ΘΑ ΒΡΕΘΟΥΝ ΣΕ ΤΕΛΙΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΑΙ ΑΕΚ ΤΟ ΑΛΛΟ ΣΑΒΒΑΤΟ 7 ΜΑΙΟΥ ΣΤΟ ΟΑΚΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΧΩΡΙΣ ΘΕΑΤΕΣ

Η ΑΕΚ «ίδρωσε» απέναντι στον Ατρόμητο, αλλά κατάφερε να πάρει το «εισιτήριο» για τον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό. Οι δύο ομάδες θα τεθούν αντιμέτωπες για έβδομη φορά και το SDNA θυμάται τα προηγούμενα «ραντεβού» της «Ένωσης» με τους «ερυθρόλευκους». Από το τρόπαιο που κατέκτησε στα «χαρτιά» η ΑΕΚ τη σεζόν 1965/66 ως τον ΕΠΙΚΟ τελικό της σεζόν 2008/09 και την νίκη των «ερυθρόλευκων» στα πέναλτι με 19-18!
1952/53
Η ΑΕΚ και ο Ολυμπιακός συναντήθηκαν για πρώτη φορά σε τελικό Κυπέλλου Ελλάδας στις 17 Μαΐου 1953. Οι «ερυθρόλευκοι» επιβλήθηκαν με 3-2 στο γήπεδο της «Λεωφόρου», σε ένα ματς που προηγήθηκαν με 3-0 (20' Κοπανίδης, 37' Κανσός, 79' Δαρίβας) πριν μειώσουν οι «κιτρινόμαυροι» με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο (83' Σεραφείδης, 88' Κανάκης).
1955/56
Τρία χρόνια αργότερα ΑΕΚ και Ολυμπιακός συναντήθηκαν ξανά. Και πάλι στο γήπεδο της «Λεωφόρου». Αυτήν τη φορά, όμως, το τέλος του αγώνα βρήκε την «Ένωση» νικήτρια. Τα γκολ για τους «κιτρινόμαυρους» σημείωσαν οι Χανιώτης (22') και Κανάκης (67'). Για τον Ολυμπιακό είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Δαρίβας (26').
1965-66
Τη σεζόν 1965-66 ΑΕΚ και Ολυμπιακός βρέθηκαν στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, αλλά δεν... συναντήθηκαν! Η «Ένωση» πήρε το τρόπαιο στα «χαρτιά», δεδομένου ότι οι «ερυθρόλευκοι» δεν «κατέβηκαν». Ο τελικός του Κυπέλλου Ελλάδας επρόκειτο να διεξαχθεί στις 10 Ιουλίου. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν (προκαταβολικά) ζητήσει την μετάθεση του αγώνα για τις αρχές της σεζόν με αιτιολογία τον προγραμματισμό της προετοιμασίας για το Κύπελλο Πρωταθλητριών. Η ΕΠΟ, όμως, δεν άλλαξε την ημερομηνία, ο Ολυμπιακός τελικά δεν «κατέβηκε» και η ΑΕΚ αναδείχθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας.
2001/02
Το επόμενο «ραντεβού» των δύο ομάδων άργησε. Και ήρθε τη σεζόν 2001/02, με την ΑΕΚ να «σηκώνει» την κούπα του Κυπελλούχου Ελλάδας επικρατώντας με 2-1 του Ολυμπιακού. Σωτήρης Κωνσταντινίδης (52') και Ίβιτς (83') σημείωσαν τα γκολ των «κιτρινόμαυρων». Για τους «ερυθρόλευκους» είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Τζιοβάνι (70'), ο οποίος αποβλήθηκε εννέα λεπτά αργότερα!
2005/06
Ο τελικός του Κυπέλλου Ελλάδας τη σεζόν 2005/06 έφερε ξανά αντιμέτωπους την ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό. Αυτήν τη φορά η κούπα... βάφτηκε «ερυθρόλευκη». Ο τελικός διεξήχθη στο Παγκρήτιο και ο Ολυμπιακός πήρε εύκολα τη νίκη με 3-0. Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο δίχως τέρματα, ο Κωνσταντίνου (60') άνοιξε το σκορ, ο Ίβιτς (70') πέτυχε αυτογκόλ και το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Καστίγιο (90').
2008/09

Η ΑΕΚ και ο Ολυμπιακός συναντήθηκαν ξανά τη σεζόν 2008/09 και πρόσφεραν τον καλύτερο τελικό στην ιστορία του Κυπέλλου Ελλάδας! Το «ραντεβού» ήταν στο ΟΑΚΑ (2 Μαΐου) και η «Ένωση» με τους «ερυθρόλευκους» οδήγησαν τους οπαδούς τους σε διαδοχικά... εμφράγματα. Κανονική διάρκεια του αγώνα 3-3 (Μπλάνκο 4', 8', Σκόκο 90' – Ντέρμπισαϊρ 47', 96', Ντούντου 70') και 4-4 στην παράταση (Γκαλέτι 102' – Σκόκο 107') για να οδηγηθούμε στα πέναλτι, όπου έσπασαν καρδιές και οι Πειραιώτες πήραν το Κύπελλο Ελλάδας με 15-14!